Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Dizajnerki – film o wpływowych kobietach polskiego designu

Warszawa, 16.09.2009

Film „Dizajnerki” wyprodukowany na podstawie książki "Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations" pokazuje portrety wpływowych Polek zajmujących się designem. Jedną z bohaterek jest prezes Instytutu Beata Bochińska.

Najnowszy dokument wyprodukowany przez Domo zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w Londynie 23 września, 2009 podczas London Design Days, gdzie odbędzie się także premiera książki. W Polsce film będzie miał premierę 30 września na specjalnym pokazie przedpremierowym w kinie Kultura. Pokaz zarezerwowany jest tylko zaproszonych gości, jednak na początku 2010 r. film trafi na antenę telewizji Domo.

Dokument Jacka Dużyńskiego o Polkach i ich wpływie na design w naszym kraju został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł swoją książkę pt. "Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations". Dostrzegł on w Polsce wyjątkową, w porównaniu z resztą świata, liczbę kobiet zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem.
Film składa się z 20 epizodów, z których każdy stanowi odrębną całość. Twórcy dokumentu zaprosili do rozmów kobiety będące niekwestionowanymi autorytetami w dziedzinie designu. Jedną z bohaterek jest Beata Bochinska, historyk sztuki, krytyk designu, specjalista design management (wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Głównej Handlowej) , absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a od 2006 r. prezes IWP.

O swoich twórczych wizjach, sposobie pracy i jej efektach opowiadają także projektantki, m.in. Magda Lubińska ze studia Moho, Kasia Okińczyc z Okinczycdesign, Renata Kalarus ze studia Metafora, Agata Kulik-Pomorska z Malafora czy Anna Wojczyńska z Vis a Vis.

kp/es

Więcej:
O filmie

O premierze książki na London Design Festival

Zobacz także:

Odkrywanie kobiet polskiego designu

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78