Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Odkrywanie kobiet polskiego designu

Warszawa, 07.09.2009

discovering_women.jpgKsiążkę o kobietach w polskim designie napisał Włoch, a jej premiera odbędzie się w Londynie już 23 września. Jedną z bohaterek książki jest kobieta z IWP.

Książka nosi tytuł „Discovering Women in Polish Design: Interviews & conversations” (Odkrywanie kobiet w polskim designie: wywiady i rozmowy), a jej autorem jest Gian Luca Amadei, dziennikarz związany z prestiżowym międzynarodowym magazynem o architekturze i designie Blueprint.

Począwszy od Wandy Telakowskiej, założycielki Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w latach 50. XX w., której pracę kontynuuje obecnie Beata Bochińska, do Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, Ewy Gołębiowskiej i Teresy Kruszewskiej, historia polskiego wzornictwa pełna jest utalentowanych kobiet, z pasją starających się o zmianę świadomości Polaków na temat znaczenia i roli wzornictwa. Tak powstał pomysł na książkę. W jego realizacji pomogły Polki z Londynu: Miśka Lovegrove, żona słynnego projektanta Rossa Lovegrove’a oraz pracująca w jego studio Anna Pietrzyk-Simone.

Premiera książki odbędzie się podczas wernisażu wystawy „Young Creative Poland” zorganizowanej na London Design Festival, a oba wydarzenia wpisują się w cykl imprez z okazji Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii (maj 2009 – maj 2010). Towarzyszyć jej będzie dyskusja panelowa Odkrywanie Polskiego Wzornictwa, którą poprowadzi Vicky Richardson – edytor Blueprint, z udziałem trzech kobiet przedstawionych w książce. Jedną z nich będzie Maja Ganszyniec – projektantka produktu, laureatka organizowanego przez IWP konkursu Young Design 2009.

Najpierw wydawnictwo będzie do kupienia na wystawie w Londynie, w październiku dostaną je też prenumeratorzy Blueprinta. Trwają prace nad edycją w Polsce. Być może ukaże się na naszym rynku jeszcze przed końcem roku.

Publikacja zainspirowała lokalną stację DOMO do realizacji filmu dokumentalnego o polskich kobietach w branży wzornictwa. W dniu premiery książki odbędzie się także pokaz filmowy.

Promocja książki Discovering Women in Polish Design: Interviews and Conversations
Young Creative Poland
23 września 2009, od godz. 10.30
5 Cromwell Place
Londyn
SW7 2JE

or/es/kp

Więcej...


 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78